2015 Concert Schedule

The Playhouse, Underground Theater, and Experimental Theater venues are located at the Abrons Arts Center:
466 Grand St, New York, NY 10002

Sunday, June 21

Concert 1: 7:30-9:30 PM, New York University, 35 West 4th Street, room 303
Felipe Otondo, Night Study 1 (9:59)
Nils Potet, …(s’extirpe), lointain résonance (4:28)
Francesco Galante, Metafonie V (a. G. Scelsi) (8:54)
Juan Vasquez, Collage 8 (after J. S. Bach) (4:14)
Francesco Altilio, Aaktr (15:12)
Zong Hua Wang, Wake (5:00)
Jaimie Hensley, Sources of Water (3:30)
Igor Karaca, Dark Passageway (5:11)
Joel Hunt, Two Movements for Modular Synthesizer (8:00)
Joseph Hudson, Sub-Marine (6:04)
Julian Scordato, Constellations (7:04)
Vanessa Sorce-Lévesque, Wrathful Vine (12:48)

Monday, June 22

Concert 2: 1:00-2:00 PM, Underground Theater
Roberto Zanata and Silvia Pepe, Cygnus Loop (5:24)
Wilfried Jentzsch, Fractal Evolution (8:52)
Juan Escudero, Variations on the bird and the snow (9:30)
Jason Bolte, Black (W)hole (10:25)
Fabio Scacchioli and Vincenzo Core, Spectrography of a Battle (3:46)
Miriam Boucher, Cités (11:00)
Benjamin Carey, iambic (6:12)

Concert 3: 2:30-3:30 PM:, Experimental Theater
Clemens von Reusner, Topos Concrete (9:18)
Fred Szymanski, Sinking Air (8:06)
John Nichols III, Nothing that Breathes (10:00)
Christopher Mercer, Trapdoor Piano (9:25)
Aaron Anderson, Studio Study No. 1 (6:37)
Stephen Pearse, Liten Röst (9:30)

Concert 4: 4:00-5:45 PM: Playhouse
Shih-Wei Lo, Things Hoped For, Things Unseen (8:13)
Jeremy Baguyos, Chindogu (2:56)
Valerio de Bonis, Arsi Meccanica (5:00)
Gabriel Hawes, processes (6:13)
Larry Gaab, They Do Their Work in Darkness (4:40)
Susan Alexjander, Portal/Black Holes White Holes (10:00)
Mikel Kuehn, The Secret World of Bookends (12:16)
Lowell Fuchs, Elaborations No. 1 (5:00)
Jorge Sosa, Enchantment (10:00)
Jaesong You, Butoh Music (5:52)
Matthew Ustaszewski, Velorium (8:10)
Lars Bröndum, Double Helix Staircase (10:20)

Concert 5: 8:00-10:30 PM, Playhouse
Tom Prescott, The Singing Forest (8:00)
Ai Negishi, Tanpopo (9:07)
Eric Stern, Anticipations II (4:48)
David Durant, Sighs of an Ancient Wall (6:05)
Arthur Gottschalk, Arecibo (7:08)
Chang Seok Choi, Initium (5:19)
Eric Chasalow, Scuffle and Snap (5:46)
Marta Gentilucci, Lob der Ferne (4:32)
Robert Seaback, Catena (6:35)
Ryan Olivier, Nova Vita (12:14)
Alberto Novello, Le Retour des Oiseaux, third movement (10:00)
Jeffrey Meyer, Metro Chapultepec (7:07)
Benjamin Fuhrman, Reflections in a Gasoline Rainbow (8:40)
Amanda Stuart, Song of the Trees (8:48)

Tuesday, June 23

Paper Presentation 1: 10:30-11:30 AM, New York University, room 303
Joshua Mailman, Experimental Pragmatist Approaches to Interactive Music Systems inspired by Music Analysis

Concert 6: 1:00-2:00 PM, Playhouse
Curated Concert: Facts of Fiction, a piano & live-computer recital, curated by Nicolas Jacquot
piano, Véronique Ngo Sach Hien
electronics, Nicolas Jacquot
Giacomo Platini, Vertigo, étude no. 1
Pierre Jodlowski, Série Noire
Nicolas Jacquot, Sur la Nuit
Jacopo Baboni Schilingi, Reflexions

Concert 7: 2:30-3:30, Experimental Theater
Richard Graham, Quiet Arcs (7:45)
Costis Kontos, Unfelt, Unseen – Streams (9:09)
Frank Nawrot, Prozium (3:12)
Benjamin Whiting, Melodia sin melodia (7:40)
Aaron Cassidy, APOFIR-REDUX (8:40)
Evan Williams, Utterings (8:17)
Maria Mykolenko, burya-storms (7:39)
Darien Brito, Granite (9:52)

Concert 8: 4:00-5:45 PM, Playhouse
Eric Simonson, Imaginary Cavern Study No. 2 (6:14)
Paul Osetinsky, virgo_bozkurt_liljedahl (5:20)
Eli Stine, Axle (1:30)
Sam Krahn, Flux Mirror (11:07)
Scott D. Miller, Mouth That Tears The Land (10:47)
Luca Richielle, B Cell Intro (7:03)
Kenn McSperitt, Study No. 1: Transients (9:00)
Angelo Bello, Ricercar a GENDYN (10:43)
Julius Bucsis, In the Interest of Time (3:57)
Chia-I Lin, Gravity (4:41)
Simone Pappalardo, col corpo fare ritorno (8:17)

Concert 9: 8:00-10:30 PM, Playhouse
Talia Amar, Mutamorporsis (7:00)
Brian Sears, Reverberance (7:49)
Kristian Twombly, The Ship (8:23)
Lily Chen, Hypochondraisis (10:48)
Mark Zaki, reFRACTion (7:38)
Douglas Geers, Sapling (10:00)
Matthew Gunby, Portals (6:05)
William Dougherty, Nyuijd (7:04)
Marcus Neves, Glass II (7:48)
Loredana Arcaro, F_for_G#_T_Studio n. 3 (4:20)
Nicolas Rodriguez, El dialogo entre los dialogos (5:50)
Nathan Bowen, Fluctuations (7:22)
David Mendoza, Drift (6:17)
Tae Hong Park, Bass X Sung (8:00)

Wednesday, June 24

Paper Presentation 2: 10:30-11:30 AM, New York University, room 303
Michael Gogins, New Developments in JavaScript and HTML for Computer Music
Tae Hong Park, Capturing Soundscapes via Citygram: Space to Place

Concert 10: 1:00-2:00 PM, Playhouse
Curated Concert: Portrait of ICEM, presented by Thomas Neuhaus
Dirk Reith, Nested Loops V (7:04)
Roman Pfeifer, Sleep, the Mouth and the Dream Screen 1 (9:55)
Christiane Strothmann, Alat Agar, Corno, and Playing Children (10:32)
Benedikt Ter Braak, Acccross the Uuuniverse (4:06)
Thomas Neuhaus, Revelations and a terrace talk (12:00)

Concert 11: 2:30-3:30 PM, Underground Theater
Ignacio Pecino, Boids (8:09)
Alexander Sigman, detritus II (8:30)
Dante Tanzi, Tea Trip (14:50)
Phillip Sink, No. 2 (5:51)
Hunter Ewen, Hunger Dreams in Flocks (11:01)
Ivan Penov, Controcorrente (7:23)
Howie Kenty, Coruscation and Dissolution (13:30)

Concert 12: 4:00-5:45 PM, Playhouse
Marco Dibeltulu, C’era una volta (6:20)
Joshua Tomlinson, to be seen and heard (10:09)
Roberto Zanata, GYPSUM (4:08)
Birgitte Alsted, WOANDERS (elsewhere) (20:10)
Damian Gorandi, Recreacion de las soledades (6:35)
Linghsuan Feng, Set (6:06)
Paul Leary, Perfume (8:09)
Kristina Warren, Look the Other Way (7:37)
Kyle Vanderburg, Reverie of Solitude (10:00)
Michael Lukaszuk, Aretha Variations (7:21)
Heather Frasch, sans histoire (3:16)
Chris Arrell, Mutations (7:38)
Gregorio Panerai, In Illo Tempore (8:48)
Ivonne Paredes, Cuerdas De Un Pueblo Muy Lejano (5:12)
Chin Ting Chan, tempora mutantur (8:27)

Concert 13: 8:00-10:30 PM, Playhouse
Joao Pedro Oliveira, Magma (10:41)
Howard Frederics, Northern Lights (8:00)
Joseph Klein, Cornell Set (8:07)
Lilya Ugay, Nostalgia (8:52)
Christopher Jette, utuquq (6:39)
Michael Matthews, Sky Rings (15:10)
Yian Hwang, The Strike (6:19)
Orlando Garcia, mixtura (13:30)
Ragnar Grippe, The Cellist (12:54)
Anthony Cornicello, Breathing time as fishes breathe water… (8:00)
Jesper Nordin, calm like a bomb (10:13)

Thursday, June 25

Paper Presentation 3: 10:30-11:30 AM, New York University, room 303
Giorgio Nottoli, Composing “Traiettoria tesa”, for flute and live electronics

Concert 14: 1:00-3:00 PM, Experimental Theater
Francesco Bossi, First I was Afraid #8 (8:01)
Peter Hulen, Organum on St. Denio (3:42)
Michael Dzjaparidze, Extase 4 (Version) (14:03)
Claudia Robles-Angel, La-bas…(There…) (14:29)
John Walker, Z (3:28)
David Granstrom, Prism (17:46)
Sune Mattias Emanuelsson, It took me a long time to learn not to be sad (7:30)
GiO Janiashvili, :Non-Conformist Object (6:32)
Daria Biaocchi, Plasma (6:40)

Concert 15: 3:30-5:45 PM, Playhouse
Stephanie Moore, LCROSS 2009-10-09 (7:35)
Leng Censong, Jiang Xue (Snowy River) (6:59)
Yu-Chung Tseng, Fantasy (8:50)
Christopher Poovey, Gift of Flame (5:22)
Kenn Mouritzen, Tempestuous Breaths (A Girl in Her Garden) (9:59)
Tommy Wahlström, 2014 Invention for E.A. no. 14 (6:00)
Lin Liang-Yu, Remains (3:00)
Louis Goldford, Travertine Hybrid #3 (11:05)
Giovanni Costantini, il battito del respiro (7:00)
Annelie Nederberg, Ayvalik Amd/act (14:59)
Ying-jung Chen, Mirage (4:30)
Anna Terzaroli, Dark Path #2 (7:35)
Shawn Crouch, Pocket Life (7:05)
Jorge García del Valle Méndez, no sun, no moon (9:20)

Concert 16: 8:00-10:30 PM, Playhouse
Takuto Fukuda, Centrifugal Melodies (10:07)
Thomas Dempster, Congaree Voices (10:55)
James Croson, We Interrupt This Breaking News (6:23)
Robert Taylor, The Synesthetic Conjurer (10:00)
Dominique Schafer, Cendre (9:21)
Roberto Ventimiglia, Ten Lilac Ghosts in the Dooryard Gloom (10′)
Cort Lippe, Music for Vibraphone and Computer (11:33)
Christian Banasik, Ik’ (9:03)
Neil Rolnick, O Brother! (11:15)
Kevin Ernste, Nisi (“island”) (13:00)
Gerald Eckert, Cer (7:00)
Robert McClure, now our grief is put away (14:00)

Friday, June 26

Paper Presentation 4: 10:30-11:30 AM, New York University, room 303

Concert 17: 1:00-2:00 PM, Playhouse
Curated concert: The Known World
Music for piano and mixed media for and from a changing climate
Chryssie Nanou, piano
Matther Burtner, Iceprints (25′)
Panayotis Kokoras, West Pole (9′)
Chris Chafe, Siren Cloud (10′)
Victor Gama, Impact on strings #2, #0, #14 (10′)

Concert 18: 2:30-3:30 PM, Experimental Theater
Ursula Meyer-König, allears (8:00)
Matthew Harder, In Metal (5:00)
John Coulter, While the Sun Shines (12:00)
Jerod Sommerfeldt, Crystalline (3:00)
Andrew Babcock, Transformations (9:26)
Mercè Capedevila, Fons de Mar (8:47)
Kyle Vanderburg, Reverie of Solitude (10:00)
Barry Roshto, Zwischen den Zugen (7:04)

Concert 19: 4:00-5:45 PM, Playhouse
Haruka Hirayama, Translucency (8:33)
Derek Kwan, Shoebox Memories for Kalimba and Supercollider (6:04)
Charles Nichols, Il Prete Rosso (6:21)
Nat Grant, With the Inside where the Outside Should Be (8:10)
Eli Stine, Ring (1:30)
Lucas Smith, Talos (5:12)
Stephen Bailey, The Uncurling Nautilus (6:52)
Javier Garavaglia, Duo Spectralis (14:00)
Stuart Cunningham, LSD No. 2 (1:04)
Momilani Ramstrum, Standing While Dreaming (6:42)
Carlos D. Perales, Danzon (6:25)

Concert 20: 8:00-10:30 PM, Playhouse
Sylvia Pengilly, Sometimes I Forget to Breathe (8:07)
Michael Roades, Amber Orbs in a White Infinity (17:26)
Maurice Wright, sweet; picturesque (7:40)
Robert Scott Thompson, Flora of Fynbos (14:42)
Wan-Ting Liao, Neurosis (4:23)
Katharine Norman, Making Place (15:00)
TRIONYS, Protuberanzen (25:00)
Jacob Sudol, Vanished into the Clouds (10:34)
Kirsten Volness, River Rising (8:04)
Dan Van Hassel, Camouflage (11:04)

Saturday, June 27

Paper Presentation 5: 10:30-11:30 AM, New York University, room 303

Concert 21: 1:00-2:45 PM, Experimental Theater
Diana Salazar, Rewind (modus operandi) (11:36)
Damian O’Riain, Configurational Energy Landscape No. 9 (20:08)
Ioannis Andriotis, Shades of Life: Negative Space (2:59)
Kari Besharse, Omphalos (12:58)
Hoyong Lee, Mirage (5:43)
Hans Tutschku, Firmament-Schlaflos (20:23)
Cheng-Ya Cheng, Dishes Ensemble (5:55)
Nicola Casetta, Piano Simulacrum (10:41)

Concert 22: 3:30-5:45 PM, Playhouse
Phillip Schuessler, Driftwood Box Puzzle (14:10)
Samuel Wells, stringstrung (5:20)
Yuanyuan (Kay) HE, On the Threshold of a Drizzly Reality (9:22)
Wei Dai, If I’m Lost Now (5:20)
Naotoshi Osaka, Morphing Collage for Piano and Computer (10:47)
Paolo Rotili, e nel tempo si desperde (10:30)
Hanna Lisa Stefansson, Star Map (7:50)
Chet Udell, Jornetta Stream (11:00)
Dominic Thibault, Inner_Wires (15:00)
Elizabeth Comninellis, White Birds (4:06)
Eva Li, Weather the Storm (10:00)
Adam Vidiksis, Things that Live in the Whirligig (6:41)

Concert 23: 8:00-10:30 PM: Playhouse
Ivo Nilsson, Gedeckt (14:00)
Akira Takaoka, Twelfth Aitake for sho and computer (5:50)
Rainer Bürck, Alleluja (12:12)
Russell Pinkston, Vox Clamantis (7:38)
Hubert Howe, Inharmonic Fantasy No. 4 (9:00)
Giorgio Nottoli, Traiettoria tesa (15:32)
Simone Cardini, Potlach (electric) (9:24)
Michael Pounds, Breathing 2: Re/Inspiration (7:02)
Joo-Won Park, Large Intestine (8:02)
Ambrose Seddon, Pellere (13:36)
David Taddie, Triptych (12:01)

Sunday, June 28

Concert 24: 1:00-2:00 PM, Playhouse
Curated concert: “HOT, A Swedish Circus on Merciful Inferno”, presented by Opera Factory Sessions
Alannah Robins
Ewert Ekros
Jenny Soep
Sören Runolf
Cecilia Josefson
Girilal Baars
Louise Djurberg
Fredrik Johnasson
Rose Marie Andersson

Concert 25: 2:30-3:30 PM, Underground Theater
Thomas Beverly, Telepresent Storm: Rita (6:43)
Ursel Quint, Troubled Bridge over Water (11:45)
Charles Nichols and Joan Grossman, This Edge (5:38)
Nancy Bogen and Hubert Howe, Sunday Inharmonic (19:41)
John Thompson, Accretion Flows (6:11)
Linda Antas, All that Glitters and Goes Bump in the Night (7:39)

Concert 26: 4:00-5:45 PM, Playhouse
Mark Phillips, Deep Blue (5:30)
Nathan Corder, Seppuku (8:12)
Christopher Biggs, decoherence (10:00)
Matthew Schoen, Track #1 (4:00)
Mercedes Blasco, Electronic Improvisations with Lobatus and Espongina (15:00)
Ana Paola Santillan Alcocer, Oneirophrenia (2:22)
Julian Hoff, Cameos of Light (5:54)
Mario Peña y Lillo, Sous (6:00)
Joshua Mailman, Improvising FluxNOISations (10:00)
Eli Stine, Gear (1:30)
Michael Gogins, Telamon (8:20)
Antonio D’Amato, Sphere within a Sphere (3:15)
Yu Shih, Ring (5:28)
Robert Mackay, Equanimity (6:46)

Concert 27: 8:00-10:30 PM, Playhouse
Theodore King-Smith, Winter’s Summer (5:17)
Kotoka Suzuki, Shimmer, Tree in Memoriam Jonathan Harvey (15:05)
Gil Dori, Phase One (4:40)
Mara Helmuth, From Uganda (7:56)
Gary DiBenedetto, Improvisation on A Drop in the Bucket (5:00)
Barry Schrader, Fallen Sparrow (20:00)
James Dashow, Soundings in Pure Duration no. 2b (12:26)
Eric Honour, Handcrafted Ale (7:04)
Anthony Marasco, Weld (5:40)
Carter Rice, Code Fragments (6:15)
Nicole Carroll, Everything in its Place (13:00)