2018 Schedule

2018 New York City Electroacoustic Music Festival




Schedule updated 11 April 2018

The festival will run from Monday, July 16 through Sunday, July 22, 2018 at the Abrons Art Center on the Lower East Side neighborhood of Manhattan.

Concert 1, Abrons Art Center, Experimental Theater
Monday, July 16, 2018, 1-3 PM

BERNARD Marie-Hélène, BOA Sr
Clara Maïda, Ipso Lotto
Damian Anache, Live Electronics Performane Submission. Piece Title: “Velo”
Dario Casillo, Ordinary Trip Report
David Berezan, Pivot
Erik Nyström, Spheroid
Hao Te, Huan
Jason Matthew Malli, Tempus fugit
Juan Carlos Vasquez, A Chinese Triptych
Man Jie, Another Door III
MARCO MOLTENI, BROKEN AELIA MINIMIX 2
Nicola Fumo Frattegiani, Banlieue cuivrée
Paolo Pastorino, Velocità limite
Patricia Martinez, Del cuadro a la postergación ( Espejos de tiempo I )

Concert 2, Abrons Art Center, Playhouse
Monday, July 16, 2018, 4-6 PM

Alexander Sigman , ???_remix
Chin Ting Chan, Whispers of Time
Christian Eloy, Fold-in
Fernando Laub, Lightning Graveyard
Jason Bolte, AridFlow
Konstantinos Karathanasis, Ode to Kitchen
leo cicala, Atman
MASSIMO VITO AVANTAGGIATO, THREE MINIATURES
Patrick Reed, As the Flames Grow Higher
Robert McClure, in excess (2017) for 8-channel fixed media
Sue Jean Park, Dialogue
Tom Torrisi, Nocturne No. 1 by Arthur Keegan-Bole
Xenia Zemskaja, BUTTERFLY IN A JAR

Concert 3, Abrons Art Center, Playhouse
Monday, July 16, 2018, 8-10:30 PM

Alex Appel, Great White Movement II: Sweetness
Chris Arrell, Creme 21 (music for)
Dominic Jasmin, Live
Erik T. Lawson, Handshake Nineteen Seventy-Five
Jacob Thiede, At any rate (take your time)
Jeffrey Stadelman, Old Sawtooth
Joel Gressel, Inclusions
Jonathan Graybill, Tsigili’i: Black-Capped Chickadee
Joshua Edward, Sublimity: for Fixed Media, Horn in F, Guitar and Voice with Electronics
Joshua Tomlinson, From Sacred Texts
Monte Taylor, AGBA
Ragnar Grippe, RAGNAROK

Concert 4, Abrons Art Center, Underground Theater
Tuesday, July 17, 2018, 1-3 PM

Antonino Chiaramonte, Harry Smith’s Early Abstractions, No.7: Color Study (1950-52)
Christopher Lock, Moel Y Gaer, Bodfari
Fabio Fabbri, Sintadfenix
Hiromi Ishii, Mo’s Song
Juan J. G. Escudero, Landschaften der Vergangenheit
Julien BEAU, La perle noire
Jullian Hoff, Verklärter Rohr – the transfigurated tube
Siana Altiise, Hypnagogia: The Space Between
Tim Howle and Nick Cope, Sarva Mangalam
Voyage, Voyage
Wilfried Jentzsch, Particle World

Concert 5, Abrons Art Center, Playhouse
Tuesday, July 17, 2018, 4-6 PM

Dave Gedosh, Guitar Construction #3: Hg-Cr-As
Douglas McCausland, Glossolalia
Fabio Fabbri, Monodialogos
Jenn Kirby, Phonetics
John C.L. Jansen, Sequenza I for Harmonics Guitar
Jou-Hsuan Wu, Silent Survivor
luyanting, money
Mike Frengel, Country Roads
Nicola Giannini, Inner Out, for ice and live electronics
Richard Pressley, 5 Cretti (after Burri)
Seth Torres, Awake (2012)
Spencer Salazar, PULSE
Thomas Macaluso, trombone Nathan Froebe, composer, Addiction’s Actuality for Trombone, Piano, and Pre-Recorded Sounds

Concert 6, Abrons Art Center, Playhouse
Tuesday, July 17, 2018, 8-10:30 PM

Aine Eva Nakamura, six stories
Alice Berni, Con sola azione ( for solo flute, contact mic and micro amplifier)
Ania Sundstrom, isolated-disintegrated
Dan Schwartz, Ambience 1d for solo oboe and prerecorded sound
Danilo Rossetti, Poussières cosmiques version 2 for piano and live-electronics
Einike Leppik, Something Is Wrong. Chapter I
Elvira Garifzyanova, Works combining musical instruments or voice with live or fixed media electronics.
Gustavo D Chab, Fluxion
Paul Turowski and Simon Hutchinson, Plurality Spring
Seth Dominicus Thorn, Windowless
SnowKrash, Bla squared
Tibor Szirovicza, ALCHEMIST for violoncello and soundtrack
Walter Prati, Grani di ricordi nel tempo

Concert 7, Abrons Art Center, Experimental Theater
Wednesday, July 18, 2018, 1-3 PM

Andreas H.H. Suberg, Dress of the Bride (for three glass plates and electroacoustic sounds based on the eponymous image metaphor of Marcel Duchamp’s The Large Glass)
Girilal Baars, Mother’s War
Jacob Elkin, Unrequited
Jane Saunders, An Agitated Earth
John Nichols III, Reveries of Solitude
Larry Matthew Gaab, Living In The Open Ocean
Matteo Tomasetti, Matteo Tomasetti – Capriccio Of The Deep String
Micael Antunes da Silva, CLUSTER! Without cohesion
Mitch Weakley, Critical Tension
Robert Seaback, in surge
Sameer A. Ramchandran, Sand and Sky
Sever Tipei, Big Gizmo
Ulf A. S. Holbrook, Droplets
Victoria Gibson, Coming Out
WU,YI CHEN, After The Attack
Xavier Madore, Les loges de la suite

Concert 8, Abrons Art Center, Playhouse
Wednesday, July 18, 2018, 4-6 PM

Daniel Fawcett, Radiant Cry
Feliciano Chiriaco, Vacuus
Howie Kenty, Everybody Loves Me
Nicolas Chuaqui, Footprints I
Rob Hamilton, New Music @ Rensselaer Polytechnic Institute (5 works)
Ted Moore, still motion for percussion and live video sampling

Concert 9, Abrons Art Center, Playhouse
Wednesday, July 18, 2018, 8-10:30 PM

Austin Yip, Miles Upon Miles
Carlos Hidalgo, Entfaltung
Colin Holter, Suburb
David Z. Durant, Shadow of the Hawk
Fati Fehmiju, Obscura Lacrimae for Piano and Computer
Gerardo De Pasquale, del dolore e altre passioni, lamento I
Mariko Endo, Sparks fragments for Violoncello and Computer
Nick Patterson, Nick Patterson – Proposal – work for violin and electronics
Philip Blackburn, Melody
Seth Rozanoff, New Pages
Sivan Eldar, You’ll drown, dear
Su Kyoung Ahn, Extension for Violin solo and Electronics.

Concert 10, Abrons Art Center, Playhouse
Thursday, July 19, 2018, 1-3 PM

Alessia Damiani, Ora che tempo
Ben Stevenson, Rmbln N My Mnd
Daniel A. Walzer, Reflections on Harvard Square and Boott Mill
David Worrall and Udo Rink, CORPO REAL: In-cooperation
Julius Bucsis, n/a see 6 below
Kyle Vanderburg, Austerity
Maria Llaco Ribot, Placa Base Col.lectiu Instrumental (curated concert)
Tao Li, Wu Ren Kan Ji

Concert 11, Abrons Art Center, Underground Theater
Thursday, July 19, 2018, 4-6 PM

Alessandro Belli, Noisy Eye
Ari Frankel, wombTango [synclavier version]
Carlos Delgado, Prelude to the Sixth Sun
Dariusz Mazurowski, Far Beyond the Heliopause
Dave O Mahony, ImproVariation 2
Giovanni Costantini, Shatte-red Dreams
Iddo Aharony, Occupation
John Gibson, edgewater
Kristina Warren, Eight Paces
Luzilei Aliel, Wysoccan: between men and gods
Mads Emil Dreyer, Bølger
Michael Gogins, Swum
Olivier Marin, Undo?, piece in live for viola, electronic, video (Jullian Hoff)
Phillip Sink, ReCursive
Thommy Wahlstrom, 2017 invention for EA and video no.11, subtitle: excerpts and fork from old radio clip and a graphic score.

Concert 12, Abrons Art Center, Playhouse
Thursday, July 19, 2018, 8-10:30 PM

Adam Hill, I Will Stay Here
Barry Moon, Ellipse
Bill Matthews, PHANTOM ICE
Chaz Underriner, Program Notes
Francesco Bossi, Patterns from the chaos
James Dashow, Soundings in Pure Duration N. 8 for bass-baritone & octophonic electronic sounds
Johanna Kivimägi, Reflection
Kilian Schwoon, Pendelnde Schatten
Lidia Zielinska, 53 Breaths
Mara Helmuth, Butterfly Mirrors
Mikel Kuehn, Colored Shadows (2012, for viola and live electroacoustics)
Yu Chung Tseng , Autumn Expression

Concert 13, Abrons Art Center, Experimental Theater
Friday, July 20, 2018, 1-3 PM

Alessio Gabriele, Encara
Brad Robin, Consumption
Dariusz Mazurowski, Dossier of Oblivion
Emma Margetson, Dreaming Waves
Hanae Azuma, Where am I in the Universe?
Javier Alejandro Garavaglia, SPACES: SUSPENDED – SCATTERED (Vs. I), octophonic acousmatic music (8.1)
Kyle Peter Rotolo, NO-MORE, TOO-LATE, FAREWELL for flute and electronics (2017)
Marcus Vinicius Marvila das Neves, Who can sound past textures 2
Martina Claussen, [connected]1
Pierre Alexandre Tremblay, Bucolic & Broken
Steven Ashby, glass and trolley I
WU,YI CHEN, Constructing

Concert 14, Abrons Art Center, Playhouse
Friday, July 20, 2018, 4-6 PM

Alice Shields, Intertwined Relationships (6 works)
Amelia Marzec, Alouette 1
Brian Topp, Ljós for Soprano Saxophone and Live-Electronics
Edgar Berdahl, Miniatures in Chaos
Eduardo Nespoli, Quark Motion
Katherine Redlus, Kingdom Come – for electroacoustic harp, voice, and electronics
Nathaniel Haering, Medical Text p.57
Stuart Cunningham, Titan

Concert 15, Abrons Art Center, Playhouse
Friday, July 20, 2018, 8-10:30 PM

Akira Takaoka, Piano Sinfonia
Alfonso Belfiore, Quanti di luce e suono – per tarogato, immagini e computers interattivi
Barry Schrader, The Chamber of False Things (from The Barnum Museum)
Chapman Welch, Hummingbird Medicine
Christian Banasik, scenes from life fragments
Douglas Geers, Oracle
Felipe Ramirez-Rodriguez, Reto (for Vln. and Electronic Sounds)
Jeffrey Hass, Capsule
Mark Zaki, Masks
Nicoletta Andreuccetti, Notturno Sole
Sandra Elizabeth González, Proyecciones sonoras (2018). For bass flute and electronic sounds in quadraphony.
Sergio Kafejian / Esther Lamneck, Construção

Concert 16, Abrons Art Center, Playhouse
Saturday, July 21, 2018, 1-3 PM

Akiko Hatakeyama, ? — chi for candles, live voice, and sounds
Antonino Chiaramonte, Into the Volcano
Antonio D’Amato, Organica
Ben Justis, Clay Study: The Death of Cassini
Benjamin R. Fuhrman, …a handful of dust
Brittany J. Green, Feel Like This
Gilles Gobeil, Un cercle hors de l’arbre
Jason Fick, Ceratonova Shasta
Maria Lindström, The Outlander Doop
Massimiliano Tonelli, Abbasso Cadorna
Qu Shuang, Collapse

Concert 17, Abrons Art Center, Experimental Theater
Saturday, July 21, 2018, 4-6 PM

Ambrose Seddon, Traces of Play
Angelo Bello, Maya (1997)
Bradley S. Green, Pale Blare
Chad Powers, Hipster Hunter
Felipe Otondo, Night study 3
Mark W. Phillips, Fake News
Maureen Reyes Lavastida., Entering in the city.
Mike Frengel, Sarteano l’estate
Miller Puckette and Kerry Hagan, Who Was That Timbre I Saw You With?
Paul Koonce, Sisyphus in Situ

Concert 18, Abrons Art Center, Playhouse
Saturday, July 21, 2018, 8-10:30 PM

Bin Li, Voices, for Hinrichiki & Electronics
Christopher Luna-Mega, La torre de Chitor
Clemens von Reusner, AECHOME
Giorgio Nottoli, Trama lucente
Hubert Howe, Jr., Inharmonic Fantasy No. 6
Joel V. Hunt, Material for Cello and Electronics
Kari Vakeva, I kiss the Sky
Michael Rhoades, Crystal Verse
Orlando Jacinto Garcia, Conversations with Harry
Simone Cardini, Amber sapwood
Sylvia Pengilly, Sierpinsky Learns to Paint
Wuan-chin Li, Duet in Autumn

Concert 19, Abrons Art Center, Experimental Theater
Sunday, July 22, 2018, 1-3 PM

Ben Robichaux, American Real Estate
Christopher Coleman, ??nyat? (emptiness) from Caves of Dunhuang (Triptych III)
Christopher Coleman, “…the liquid mountains of the sky…”
Christopher Cook, Gamaka
Dimitrios Savva, Moments of Liberty II: Falling Within
Ding-Lian, Chen, Tumble
Edmar Soria, Vortex Flow
Edward Wright, Space to Think
Gaspar Peralta, Grafología del entorno sonoro / Sound scape graphology
Hannah Hitchen, Transchem
Maria Mykolenko, sounds and voices
Michael R. Hood , Meeces in the Wires
Peter Hulen, Homage and Refuge
Wang, Hsiao Ti, Nature

Concert 20, Abrons Art Center, Playhouse
Sunday, July 22, 2018, 4-6 PM

Andrew Blanton, WAVEGUIDE
Carter John Rice, Flat Circle
Cesare Gallo, FLAUVIOL
Chang Hsin Chia, Aquiver
Christopher Poovey, only through fractures may light shine
Huang Tzu Hsia, Chufun
Mark Vaughn, The Curved Line in the Garden
Michael Gogins, Parachronic
Nathan Bowen, Ice Machine at the Hotel 6
Sang Won Lee, Live Coding YouTube
Scott D. Miller, Paganini Liszt Distortion
Yu-Ting Cheng, Haya- for Solo Clarinet and Electronics

Concert 21, Abrons Art Center, Playhouse
Sunday, July 22, 2018, 8-10 PM

APMD (AJ Pantaleo & Mike DiBenedetto), HoiAn
Briay Conditt, Sculpture of a Horn Player – I. drink more
Cesar Potes, Flaxi-Tones
Christopher J. Keyes, A Distance Up Close
David Taddie, Wayward Country
Gerald Eckert, Aux mains de l’espace
Maximilian Yip, uncertainty
Mengtai Zhang, Yingjia Guo, Transplantation
Metamorph Music, Metamorph Music
Mickie WIllis, Canticles Derived from the Fragmentary Remains of the Journals of Commander Nemo Oz
Pierre-Henri Wicomb, Now for Triads
Spencer Salazar, Teeth
Victoria Gibson, Sound Seed: Tribute to Pauline Oliveros
Yasuko Yui, 33 lights

Installations, Abrons Art Center

Federico Ortica – Luca Truffarelli, Here and through
Hilda Lindström and Maria Lindström, Synalpheus pinkfloydi
Jeff Morris, April Zanne Johnson, Joe Hertenstein, Live Feed
Matthew Blessing, Musical Chairs
Mengtai Zhang, Touched Mute

Papers, Abrons Art Center

Fabio Fabbri, Techniques and terminology for the analysis of electroacoustic music and more
Skye van Duuren, Bridging Worlds: Creating Fixed-Media Microtonal Music with Acoustic Instruments