2017

2017 New York City Electroacoustic Music Festival

Schedule updated 10 July 2017

Concert 1, Abrons Art Center, Experimental Theater
Monday, June 19, 2017, 1-3 PM
16-channel concert

Marco Molteni, to JL (eWPsM 03)
Sibylle Pomorin, Raumklang 1 and 2
Ali Nader Esfahani, Sonances of the Bizarre
Dante Tanzi, Etakate! (2009)
Larry Gaab, Partial Vacuum
Won Lee, Crossing
Tyler Entelisano, Brake
Zack Pentecost, Interlude: 1882
Amanda Stuart, Magnetosphere
Johannes S. Sistermanns, Algo que necesita lenta encontrarme
Francesco Bossi, Modus
Kyle Vanderburg, Tempest in a Teakettle
Dmitri Mazurov, Cavity

Concert 2, Abrons Art Center, Playhouse
Monday, June 19, 2017, 4-6 PM

Ethan Hayden, “…ce dangereux supplément…”
Michael J. Fox, Lush
Massimiliano Tonelli, Et in pulverem revertis
Antonio D’Amato, Körper
Massimo V. Avantaggiato, ATLAS OF UNCERTAINTY
Maximilian Yip, Karin
Adam Mirza, InsideOut
Joshua Tomlinson, A Traveler’s Daydream
William Morrison, 201216_Silo
Akira Takaoka and Keiichi Tanaka, Vanishing Trajectories
Boris Nazarov, Soundscape Imperialism II (Manhattan)

Concert 3, Abrons Art Center, Playhouse
Monday, June 19, 2017, 8-10:30 PM

Greg A. Steinke, Four Desultory Episodes
Kaija Saariaho, Tag des Jahrs
Brian Mountford, Downfall
Xian Wang, Baetylus II
Maxwell Dulaney, Breathed
Alice F. Shields, Mioritza – Requiem for Rachel Corrie
Shijie Wang, The Oscillation
Joel Gressel, Triples
Brady K. Lanier, Gamba Galelan: 7(6 – 5 – 6)
Joshua Mailman, Material Soundscapes Collide Again

Concert 4, Abrons Art Center, Underground Theater
Tuesday, June 20, 2017, 1-2 PM
Curated concert (video) – From Video Concrète to Visual Poetry

Diego Garro, Video Concrète to Audiovisual Poetry
Diego Garro, TACTO
Henry Rudkins, Shadow
Sam Mackie, Entropy
Sam Jones, Gigantic
Melissa Kuik, Björn
Steve Bird, One
Gemma Davies, Emerald Haze
Luke Priest, Tempus Fugit

Concert 5, Abrons Art Center, Playhouse
Tuesday, June 20, 2017, 4-6 PM

Erik T. Lawson, The Mercury Survey
Danny Bright, Fracterruptions
Jerod Sommerfeldt, Strong Back, Soft Front
Sangwon Lee, Rollyphony
Andreas H.H. Suberg, Schwerpunktjongleur (Center of Gravity-Jongleur)
Michael Lukaszuk, My Metal Bird Can Sing
Vincent J. Eoppolo, Dr. Heidegger’s Experiment and Reflexivity
Chung Eun Kim, Piano Forte
Benjamin Fuhrman, Exploring the Remains of a Giant
Elizabeth Hoffman, Vanishing Points
Lasse Passage Nøsted, Hei!

Concert 6, Abrons Art Center, Playhouse
Tuesday, June 20, 2017, 8-10:30 PM

Amy Brandon, Artificial Light & War Games
Kyong Mee Choi, rare yet soft
Luca Turchet, The beauty of fireflies in Central Park
César Potes, Surri Bachra Noscia: Homage
Seth Thorn, Verdacht
Lars Bröndum, Encircled
Bruno Ruviaro, Inaudible Harp
Fernando Egido, Homo Homini Lupus
Michael A. Musick, Creative Improvisation with Digital Agents

Concert 7, Abrons Art Center, Underground Theater
Wednesday, June 21, 2017, 1-2 PM
Video concert

Wilfried Jentzsch, Evolution of Points and Lines
Simon Dickopf, Spheroid
Michael Hood, Drones, Wood & Steel
Dugal McKinnon and Grayson Cooke, This Storm is Called Progress
Michael V. Blandino, Boundless Filament
Isaac Schankler, Apop
Oded Ben-Tal, Mitslalim

Concert 8, Abrons Art Center, Playhouse
Wednesday, June 21, 2017, 4-6 PM

Claudia Robles-Angel, HINEIN (inwards)
Ramon Castillo, Junk Jam
Marissa DiPronio, Eukaryote
Eli Fieldsteel, Invisible Ink
Julius Bucsis, The Dawn of Memory – Awakening of the Ancients
Kory Reeder, Il n’y a plus (Napoo)
John S. Nichols, AGE
Timothy Si Heng Tan, Ghosts of Double Pendula
Brian Connolly, Critical Bands
Nathaniel Haering, Cimmerian Isolation
Eric Lyon, Still Life with Vibraphone and Computer
Margaret Schedel, to red, to music to chaos

Concert 9, Abrons Art Center, Playhouse
Wednesday, June 21, 2017, 8-10:30 PM

Judi Silvano and Bruce Arnold, Travel Chant
Mark Zanter, Persistence of Memory (2012)
Dong Zhou, Grinding
Nathan Bennett, Letter
Beth Wiemann, Jet Pack for One
Gustavo Chab, Blending Birds
Rodolfo Vieira, Chris Mercer, The Syntax of Constellations, for solo violin, iPads, and virtual string orch.
Tim Reed, “…the irresistible will of heaven…”
Anders Lind, Put Your Hands Together
Joao Pedro Oliveira, Titanium
Saad Haddad, Shifting Sands
Ewa Trebacz, MINOTAUR for French Horn and computer-realized sound
Monte Taylor, FEMEVizacayaV1.0

Concert 10, Abrons Art Center, Playhouse
Thursday, June 22, 2017, 1-3 PM
New Balearic and Catalan Music, curated by Mercè Capdevila Gaya, Joan Bages, Joan Martí-Frasquier, and Mateu Malondra. Presented with the support of the Institut Ramon Lull, Sirga Festival, and Placa[base.

Francesc Llompart, “Three strangers melting outside of time”
Mercè Capdevila, a… Chillida
Angel Faraldo, “For Paul”
Enric Riu, Sound Portrait IV
Ariadna Alsina, “Closca KC”
Joan Arnau Pàmies, 18
Pablo Fredes , “TUM”
Gemma Camps, ”Gestalt”
Sergio Fidemraizer, VA I VE
Pablo Carrascosa, “Rush”
Joan Bagés , HOLOFONIA v1
Oliver Rappoport, “Minidescarga”
Oriol Graus Ribas, INTANGIBLE XVI (Premiere)
Álex Martinez, El bosque de las luces
Mateu Malondra, Sound Block Module II (video projection: Belén Iniesta)
José Manuel Berenguer, on Nothing
Medín Peirón, The creation of the world
Octavi Rumbau, One paradox
Stijn Govaere, far bollire piano per 8 minuti

Concert 11, Abrons Art Center, Experimental Theater
Thursday, June 22, 2017, 4-6 PM
16-channel concert

Kerry L. Hagan, resolution
Arthur Gottschalk, Borborygmus
Chin Ting Chan, Of Metals and Electrons
Andrew Walters, Premonitions and Reverberations
Martina Claussen, Flashback and Fairy Tale
Daniele Pozzi, Breakpoint
Sean Peuquet, What Rough Beast Slouches?
Elsa Justel, Marelle or the moments of life
Bradley Robin, Steam
Giovanni Sparano, Maxwell’s Demon

Concert 12, Abrons Art Center, Playhouse
Thursday, June 22, 2017, 8-10:30 PM

Jorge Variego, The invisible hand
Frederik Gran, Vox Terminus
Ryan Carter, On the limits of a system and the consequences of my decisions
Peter VZ Lane, Studies in Momentum
Federico Llach, Begin
Gil Dori, Linea/Punto
Martim Galvao, For Four (for piano and electronics)
Bradley Robin, Fracture
Daniel Morel, Meditation

Concert 13, Abrons Art Center, Underground Theater
Friday, June 23, 2017, 1-3 PM
Video concert

Elsa Justel, dots, lines and roughness
James Bohn, Pantone for Theremin and video
Filipe Leitão, Grounded
Gary DiBenedetto, “Exploitation” (A VIDEO SYNOPSIS)
Matthew Bryant, shift.smear
Kwangrae Kim, S Quartet
Michael Gogins, Unperformed experiments have no results
Julian Scordato, Engi
Jason Mitchell, No Way Forward, No Way Back
Nancy Bogen, Of Wandering Forever

Concert 14, Abrons Art Center, Playhouse
Friday, June 23, 2017, 4-6 PM

Georgios Varoutsos, Elongation
Javier Garavaglia, Intersections (memories)
Massimiliano Tonelli, Vetri
Michael Blandino, Guest Dimensions
Andrew Pfalz, Of grating impermanence
Daehoon Jang, Lucid Dreams
Rikhardur H. Fridriksson, Postcards from the North and South
Ana Santillan Alcocer, The FEAST
Jihyun Kim, From the Bottom of the Sea
Felipe Otondo, Night Study 2
Luigi Pizzaleo, Illudio VI
Gustav Lindsten, Train Cuts
Elliott Grabill, Darl, for clarinet & live electronics

Concert 15, Abrons Art Center, Playhouse
Friday, June 23, 2017, 8-10:30 PM

Angelo Bello, Pilgrimage
Tom Williams, Meditations on a Landscape
Hanae Azuma, In the Bay II
Jeffrey Stolet, Between the Words
Robin Cox, Ghost of Time
Maija Hynninen, …sicut aurora procedit
Mara Helmuth and Esther Lamneck, Breath of Water
Andres Lewin-Richter, Signals
Stephen David Beck and Edgar Berdahl, Quartet for Strings
Oded Ben-Tal, Soliloquy

Concert 16, Abrons Art Center, Playhouse
Saturday, June 24, 2017, 1-2 PM
Curated concert (New Music @ Rensselaer Polytechnic Institute)

Rob Hamilton, One Who Lives Near the Olive Tree
Curtis Bahn and Thomas Ciufo, Sonic Constructions
Michelle Temple, Cele
Mary Simoni, Connemara
Shawn Lawson and Ryan Ross Smuth, EV9D9
K. Michael Fox and Jeremy Stewart, Cx16:01

Concert 17, Abrons Art Center, Experimental Theater
Saturday, June 24, 2017, 4-6 PM
16-channel concert

Joungmin Lee, Heterogeneous
Philip Mantione, Memory Hole
Dariusz Mazurowski, The Great Red Spot of Jupiter
Gilles Gobeil, Des temps oublies
Clemens von Reusner, Definierte Lastbedingung
Maria Mykolenko, “in the streets and shadows”
Gabriel Hawes, pouring under storm waves rushing
Robert McClure, lingering garden
Robert Frank, Zymurgy
Zuriñe Gerenabarrena, FYR
Ashkan Fakhrtabatabaie, Metamorphosis
Alba Battista, Interférence

Concert 18, Abrons Art Center, Playhouse
Saturday, June 24, 2017, 8-10:30 PM

Hubert Howe, Unbalanced
Gerald Eckert, Intereception
Jorge Garcia del Valle Mendez, Visions of the Void II
Sylvia Pengilly, If You Could See my Soul
Daniel Tramte, Fever Dream
Levy Oliveira, Por um triz!
Alexis Bacon, Ojibwe Song
Michael Rhoades, Apparitions
Mark Phillips, Elegy and Honk
Kari Vakeva, I saw eternity
Ragnar Grippe, Sans Trace

Concert 19, Abrons Art Center, Experimental Theater
Sunday, June 25, 2017, 1-3 PM
16-channel concert

Pablo Garcia Valenzuela, No-Rayados
Hanae Azuma, In the Bay I
Peter Hulen, Organum on Westminster Abbey
Alexis Langevin-Tétrault, Apax
Mathias Josefson, La Séparation, L’Alignement Et La Cohésion
David Q. Nguyen, Pictured Remnants
Lukas Tobiassen, Kruschtkammer
Carlos Cotallo Solares, El Arzobispo de Constantinopla
David Mendoza, Dissolution No. 4
Pinda Ho, How Would You Dress Her
Robert Strobel, 3 Metamorphantasmagorical Etudes
Matteo Polato, “Et Vous, Que Cherchez-Vous?”
Michael Gaspari, Alone View
Jacob Smith, …and so she longed
Christiane Strothmann, Structures to Earth

Concert 20, Abrons Art Center, Playhouse
Sunday, June 25, 2017, 4-6 PM

Mark Eden, Sound of the Baskervilles
Jason Matthew Malli, Per aspera ad astra
Kyle Rowan, Wanderings for Clarinet & Computer
Edgar Berdahl, Kublai Kobra
Nick Hwang, Dracones Nursery
Matthew Blessing, Granular Quartet
Eric Sheffield, Water is Thicker than Blood
Dan Kubo, Dissolve
Nathan Bowen, Rift
Federico Ortica, Jicamo 2.0

Concert 21, Abrons Art Center, Playhouse
Sunday, June 25, 2017, 8-10 PM

Lou Bunk, Study for Bowed Cardboard
Stephen Ruppenthal, Brian Belet, Tessellation Rag (from Disconcerting Speech)
David Taddie, Caterwaul
Mikel Kuehn, Rite of Passage
Fernando Laub, Universes
Chris Arrell, Altamira 1b
Jeffrey Bowen, What Will Sound (was already sound)
Christian Banasik, Begegnung 8
Matthew Barber, Call it What You Will, in Memoriam Milton Babbitt

Concert 22, National Sawdust, Theater
Friday, July 14, 2017, 5-6 PM
Ancient Voices of the Computer, curated by APNM

Shalom Gorewitz and Joel Gressel, Life is Left Handed (Meteor Showers)
Jeff Hall, Temple of Oblivion
Stephen Dydo and Suan Haire, Voice of Silence
Maurice Wright, Der Brunnen (The Well)
Joe Hudson, Short Wave Radio Music
Alice Shields, White Heron Dance

Concert 23, National Sawdust, Theater
Friday, July 14, 2017, 7-9:30 PM

Yeamin Oh, Time Discontinuum
Chi Wang, Ling Yin
Zhixin Xu, Three Movements for solo sax and electronics
Giovanni Costantini, Seclusion
Giorgio Nottoli, Trama Filante
Gustavo Adolfo Delgado, SaxOut!
Abe King, Public Catharsis Study #1 & Aurus
Fred Szymanski, SCREE
Mark Zaki, no one can hear you dream
Michael Gogins, Black Mountain
Katsuyuki Araki, The Stream – Nagare –

Concert 24, National Sawdust, Theater
Saturday, July 15, 2017, 3-5 PM
“Peace and Social Justice” concert

Leo Chang, St. Louis Blues
Mariam Gviniashvili, Hurria
Orlando Garcia, Despues de los humanos (after humans)
Justin Houser, I.T.L.O.T.H. for Flute, Dancer, and Live Electronics
Jorge Sosa, Elegy for the Victims of Gun Violence
Diogo Carvalho, Reveal
Georges Paul, Georges Paul, Hans Tammen – Reflection on Time

Concert 25, National Sawdust, Theater
Saturday, July 15, 2017, 7-9:30 PM

Ari Frankel, Spot On – parts I-III
Hubert Howe, Expansions
Jeffrey Hass, Labyrinths
Timothy Polashek, Panic Attack
Eric Chasalow, As A Kind of Knowing
Gustavo Adolfo Delgado, Permanente e transitorio
Joshua Groffman, An arrow pointed down
Kirsten Volness, desangramiento
Marc Ainger, Scribbles and Smears in Space
Joshua Harris and Wayla Chambo, Aubade
Christopher Cook, Prowler
Sandra E. Gonzalez, Vértigo y transmutación

Concert 26, National Sawdust, Theater
Saturday, July 15, 2017, 10-11 PM
Curated concert (Wilk(helm|liam)sburg)

Georg Hajdu, Trumpen
Xiao Fu, Amnesia
Dafna Naphtali and Hans Tammen, Walkie Talkie Dream Garden
Dafna Naphtali and Hans Tammen, Turbulent Flow
Jacob Sello, Catch_up
Howie Kenty, The New Dark Age (v2.5)

Concert 27, National Sawdust, Theater
Sunday, July 16, 2017, 3-5 PM

Kevin Kay, Warmth
Daniele Pozzi, Breakpoint
Alex Stephenson, Jeu-Parti
Patricia Martinez, Al trasluz del recuerdo (through the translucent light of memory)
Wuan-chin Li, Ban Shan
Charles Peck, Fade
Seth Shafer, Everything Will Be Shaken
Cody Brookshire, Rationalize
Joshua Clausen, History is going to change
Ryan Olivier, Fortspinnung
Adam S. Neal, speaks
Doug Geers, Teach Sum, Cheat Sum

Concert 28, National Sawdust, Theater
Sunday, July 16, 2017, 7-9 PM

Max Light, Learning How Small You Are
Xin Biao, Time Capsule
Robert Fleisher, Dans le piano
Omar Dodaro, Verso
Jordan Hall, How to Listen to Machines: Refrigeration Fan in E-flat Major
Joel Hunt, Knock for piano and resonance
Jonghyun Kim, Live Performance for Leapmotion
Omar Peracha, Colour Etude I
Michael Olson, Flux Beta
Anoush Moazzeni, 2D Spatialized Comprovisations for Piano+ with Robotic Devices
Yue Dai, Rush Pantoum–Fixed Media
Angelo Bello, UPIC Etudes

Installations

Kosmas Giannoutakis, sonic current
Gary DiBenedetto, Pinball machine
Mauricio A. Meza, Panurgo’s hold:::the Tunguska Blast
Zachariah W. Zubow, 423: Mathematics in Art and Music
Hunter Brown, Leah Newman & Christiana Rose, Rope Study
Robert A. Mackay & Jessica A. Rodriguez, Flight of the Monarchs
Matthew D. Gantt, All That Is Solid Melts into Air

Other Presentations

Jessica A. Rodriguez, Expanded Literature for Kids
Yvette Jackson, Radio Drama as Electroacoustic Composition
Mathias Josefson, On the Tracks of Unknown Birds
Robin C. Cox, Bone Conduction Click Track Monitoring in Live Performance
Jeff Kaiser, Changing, Blurring, Decentering: Community & Electroacoustic Musicians
Edgar Berdahl, Andrew T. Pfalz, Michael V. Blandino & Stephen David Beck, It’s Not a Synthesizer – It’s a Synth-A-Modeler